BALANS AYARI

BİLGİSAYARLI BALANS AYARI

Lastikleriniz ve aracınız için en doğru ayarlar.

Dönen her parçanın bir balansı olduğu gibi; aracınızın, lastik ve jantlarının da balansı vardır. Lastech’de kullanılan ekipmanlar ve personellerimizin titizliği sonucu en doğru ayarlarla yolunuza güvenle devam etmeniz için gerekli tüm koşulları yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

BALANS AYARI NEDİR?

Balans ayarı; lastiğin jant kısmı ve üzerindeki disk ya da kampananın, üretimi sırasında imalattan kaynaklanan ağırlıklarının eşit paylaştırılması ayarıdır. Özellikle yüksek hızlarda balans ayarı sürüş güvenliği ve konforu açısından son derece büyük öneme sahiptir.

BALANS AYARI ARIZALARI NASIL ANLAŞILIR?

Aracınızın seyir hızı ortalama 70 ila 140 km arasında iken direksiyonda oluşan titreşim ve aracın içinde meydana gelen vibrasyon olarak hissedilir. Gelişen teknoloji ve süspansiyon sistemleri sayesinde bu titreşimleri hissetmeniz zorlaşabilir.

BALANS AYARI NEDEN BOZULUR?

Balans ayarı özellikle aracın ön cephesinden yapılan kazalar sonucunda meydana gelebilir. Bununla birlikte sert arazi koşullarında aracın maruz kaldığı derin çukurlar, darbeler aracın ön düzen ayarının hasara uğratabilir ya da bozabilir.

BALANS AYARI NE ZAMAN YAPILIR?

Farklı zemin koşulları ve aracın kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte, Türkiye koşullarında; ortalama şehir içi kullanılan araç için her 5.000 km’den sonrası için ön düzen ayarı yapılması tavsiye edilir. Lastik ve jant değişimlerinde mutlaka yapılması gerekir.