Ön Düzen Ayarı (Rot Ayarı)

MİKRON HASSASİYETİNE AYAR

Son teknoloji ekipmanlarımızla hata ihtimali en aza indirildi…

Lastech olarak, siz değerli müşterilerimizin araçlarında ön düzen ayarını en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Ön düzen ayarı; siz aracınızın direksiyonunu bir yöne çevirdiğinizde lastiklerinde aynı açılarda bakmasını sağlayan ayardır. Bazı koşullarda bozulabildiği gibi, zaman ile de ayarlar bozulabilir. Daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

ÖN DÜZEN NEDİR?

Ön düzen sistemi araçların düz ve güvenli yol tutuşunu sağlar. Aynı zamanda yoldan kaynaklanan bazı kusurları da absorde eder. Ön düzen sistemini oluşturan bazı parçalar: rot, rot başı, sonsuz dişlisi, amortisör gibi parçalardır. Direksiyonun sürücünün vermiş olduğu komutu sonsuz dişli vasıtasıyla tekerleklere iletilir. Bunun için en önemli unsurlardan birisi rot başı dır. Tüm bu parçaların düzenli çalışması ön düzen sisteminin iyi olmasını sağlar bu da güvenli sürüşü oluşturur.

ÖN DÜZEN ARIZALARI NASIL ANLAŞILIR?

Bir araçta ön düzen arızasının olduğunu anlamak için uzun yolda giderken araçta sağa veya sola çekme var ise ki bunlar istem dışı çekmelerdir, virajlarda sağa veya sola dönme esnasında lastiklerden ötme sesi gelir ayrıca gözle yapılan kontrollerde lastiğinizin içten veya dıştan düzensiz bir aşınma var ise bu ön düzen arızası belirtileridir. Başka bir belirtisi ise aracınızdan daha önce hiç duymadığınız sesler gelmeye başlıyor ise bu da ön düzen arızasının belirtisi olabilir. Ön düzen ayarsızlığı direksiyonun ağırlaşmasına sebebi olabilir ancak bu ağırlaşma tamamen ön düzenden kaynaklanmıyor olabilir bu lastiklerin havasının yetersiz olduğunun belirtisi de olabilir. Hem aracınızın lastiklerinin uzun ömürlü olması için hem de ön düzen ayarlarınızda daha fazla sorun çıkmaması için sizleri son sistem cihazlarımızla, kaliteli hizmet ve uygun fiyata servisimize bekleriz

ÖN DÜZEN AYARI NEDEN BOZULUR?

Ön düzen ayarı özellikle aracın ön cephesinden yapılan kazalar sonucunda meydana gelebilir. Bununla birlikte sert arazi koşullarında aracın maruz kaldığı derin çukurlar, darbeler aracın ön düzen ayarının hasara uğratabilir ya da bozabilir.

ÖN DÜZEN AYARI NE ZAMAN YAPILIR?

Farklı zemin koşulları ve aracın kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte, Türkiye koşullarında; ortalama şehir içi kullanılan araç için her 5.000 km’den sonrası için ön düzen ayarı yapılması tavsiye edilir.